close

Indický bežec

Indický bežec

Ahoj, my sme indickí bežci. Sme kačičky zaujímavé svojím neobyčajným vzhľadom. Narozdiel od ostatných kačíc, my chodíme vzpriamene podobne ako tučniak. Umožňuje nám to rýchly pohyb na súši. Sme veľmi aktívne kačičky, celý deň pobehujeme po farme alebo v záhradke a hľadáme niečo "pod zub". Boli  sme vyšľachtené vo východnej Ázii, odkiaľ si nás zobrali európski moreplavci. Vtedy sme ani netušili, koľko úloh nám súčasní Európania pridelia.

V prvom rade sme ľahké nosné kačice, pričom znesieme okolo 150 vajec ročne (áno i kačacie vajcia sa dajú jesť, treba ich len tepelne spracovať). Daňou za tento rekord je fakt, že nie každý z nás má zachovaný pud sedenia na vajciach. Chutné je aj naše mäso, ktoré je diétnejšie a chudšie ako u iných kačíc, i keď je ho predsi len menej, takže nás prosím nejedzte. Používame sa i na výcvik ovčiarskych psov, väčšinou šteniatok, ktorým by dospelé ovce mohli ešte ublížiť, alebo ich zastrašiť. 

Veľmi výrazným faktorom, ktorý prispel k našej popularite, je fakt, že sme kačky mäsožravé. Jednoznačne uprednostňujeme živočíšnu potravu pred rastlinnou. Celý deň hľadáme zobákom v medzierkach skryté slimáky a slizniaky, čo veľmi teší ekologických záhradkárov. Pritom nedevastujeme zeleň a nejeme samotnú záhradku. Veď sa len spýtajte gazdinej, či má slizniakov v záhradke... Ani ŤUK! 

No a v neposlednom rade, ľudia chovajú indické bežce už len z potešenia ako okrasu a oživenie záhrad. Veď sa len na nás dobre pozrite :)