close

Lamy Alpaky

Lamy Alpaky

Tiež sa čudujete čo sú to za čudá-judá? Dlhé tenké krky, tenučké nožičky, veľké očiská a huňatá srsť – to môžu byť jedine lamy alpaky. Ich domovinou je Južná Amerika, hlavne jej hornaté časti. Lamy alpaky sú najmenším druhom lám, ich príbuzné, lamy krotké sú i trikrát také. Keď sme pri tých príbuzných, viete o tom, že majú v rodine ťavy? Áno, lamy alpaky sú zároveň najmenšími ťavami, aj keď nemajú hrb. A aby ste sa nečudovali, prečo sa nachádzajú u nás na MiniFARME, sú hospodárskymi zvieratkami. Ľudia ich chovajú pre ich výnimočne hebkú vlnu, najkvalitnejšiu na svete. Nech sa páči, ošahajte si a uvidíte sami. Mimo toho sú veľmi inteligentné zvieratá, veď im to aj srší z očí. Všimli ste si tie mihalnice? Že by ste také chceli? Okrem toho všetko riešia s eleganciou, ešte aj chodenie na WC. To si vyberú jedno sympatické miestečko a chodia na veky vekov už len tam. Dokonca si lamy-budúce mamičky vedia korigovať a posúvať čas pôrodu tak, aby im to vyšlo na slnečné počasie. Navyše sú veľmi nenáročné zvieratká, zjedia málo, nebývajú choré a sú tak nenápadne tiché. Dokonalosť sama o sebe. Alebo žeby.... Počuli ste už o tom, že lamy pľujú? To je taká zábavná vec. Oni sa vlastne medzi sebou tak hádajú a hádku vyhrá ten, kto zasiahne súpera. Akurát nepľujú sliny, ale fujha zvratky, takže to nenormálne smrdí. Na ľudí by si to nedovolili, radšej im však nestojte v línii paľby, keď si riešia otázku hierarchie v stáde. A taktiež veru nemusia, keď ich niekto naháňa alebo chytá za zadok. Na to sú extrémne háklivé a reflexívne vykopávajú nohou, takže buď to nerobte, alebo im nestojte priamo na rane. Našťastie majú na nohách iba mäkké vankúšiky, takže aj zásah prežijete bez úhony.

Naše Lamy

Naše Lamy

Tobi

Zdravím vospolok, volám sa Tobi. To meno som dostal kvôli bielemu písmenku T, ktoré mám na čele, takže si to iste ľahko zapamätáte. Narodil som sa v Brne v Lamacentre Hády a som taký mladý dospelák. Frajerku nemám, spoločnosť mi robí brat Andy (nie, nie je to baba, aj keď má dlhé vlnité vlasy). K môjmu háru, som alpaka v type huacaya, to znamená, že mám účes typu ovčí afro výbuch. Zaborte si pršteky a nebudete chcieť už v živote hladkať nič iné.

Naše Lamy

Andy

Moje meno je Andy a som o niečo mladší a o niečo slušnejší brat drzáňa Tobiho. Ten sa stále chváli, že má luxusnú vlnu, v tomto ho však ešte dokážem tromfnúť. Som alpaka typu suri. Suri alpaky majú splývavú vlnu, ktorá vyzerá ako keby som si zrovna rozplietol vrkôčiky. Mäkká ako kašmír, hladká ako hodváb, to je ona. Aby ste mali predstavu, 100 gramov mojej vlny by po spracovaní stálo 20 eur (!!!), Tobiho „len“ okolo 15 eur. Je to preto, lebo sme extrémne zriedkavým zjavom, môžeme sa narodiť aj rodičom typu huacaya, aj rodičom typu suri, ale nestáva sa to často. Jediné, čo ma jeduje, že sa mi do lokničiek stále dostáva seno a vetvičky.