close

Ouessantská (quessantská) mini ovca

O plemene

Ouessantské ovečky sú najmenším plemenom oviec na svete. U baránkov sa ich výška pohybuje len od 42 do 49cm, hmotnosť 15 - 22kg a u ovečiek výška od 40 do 45cm a hmotnosť do 12 - 16kg. Miniovečky pochádzajú z francúzskeho ostrova Ouessant v Bretagne, z nehostinného prostredia bez vegetácie, bičovaného vetrom a dažďom. Vďaka tomu sú veľmi nenáročné a odolné. Ostrovania si ich cenili pre ich hustú a kvalitnú vlnu čiernej farby, ktorá bola vtedy veľmi žiadaná, lebo sa nemusela farbiť. Okrem čiernej farby sa vzácne vyskytujú biele, bledohnedé (karamelové), tmavohnedé a šimlové ovečky. Baránkovia sú charakteristickí majestátnymi rohmi muflónieho tvaru, ovečky sú naproti tomu bezrohé, alebo majú len výstupky – tzv. „gombíčky”. Ovečka rodí o 150 dní od nakrytia (teda väčšinou na jar) spravidla jedno jahňa, ktoré pije mlieko asi 6 mesiacov. Dožívajú sa 12 až 15 rokov. Ich povaha je veľmi mierna a priateľská, baránkovia sa pri správnej výchove správajú vzorne. Treba však dodržať zásadu, že ak je v stáde samec, musí mať pri sebe aspoň tri ovečky, inak musí byť kastrovaný, aby sa zabránilo nežiaducemu chovaniu. Pri kúpe hlavne lacnejších ovečiek si dávajte pozor na krížence, berte ovečky iba od solídnych chovateľov alebo s preukazom pôvodu.

Starostlivosť o ovečky

Vďaka hustej vlne môže miniovečka pobývať celoročne vonku. Stačí jej len dobre vetraný prístrešok s možnosťou voľného výbehu. Na stravu nie je náročná, takisto ako pri iných minizvieratkách platí pravidlo neprekrmovať. Ak rátame na jednu ovečku 300 až 400m2, bohate postačí pastva.

Príkrm senom je nutný iba v prípade snehovej pokrývky, keď si ovečka nevie vyhrabať obživu spod snehu. Ovečky by mali mať prístup k čerstvej vode a k soľnému lizu bez prídavku medi. Je dobré ich odčervovať dvakrát do roka a strihať raz ročne.

Pre koho je miniovečka vhodná

Quessantské ovečky sú vynikajúcimi živými kosačkami do sadov a na neudržiavané pozemky. Trávu nielenže nezničia, ale bude aj pekne zarovnaná a pohnojená. Pokiaľ majú dostatok potravy a soľný liz, nezvyknú ani obkusovať stromy. Stačí im nízke oplotenie. Pozor však na prebytok popadaného ovocia na jeseň. Sú tiché a nesmrdia, preto sú vhodné aj na chov na predmestiach pre potešenie detí.

Legislatíva

Miniovečky sa ani podľa zákona nesmú chovať osamote, musia byť minimálne dve, keďže ide o stádové zvieratá. Takisto podliehajú registrácii v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Ak kupujete ovečku, pýtajte si od chovateľa jej ušnú známku a biely a žltý lístok pre register.