close

Miniovečky

Krátko o miniovečkách

Ouessantské (alebo u nás quessantské) ovečky sú najmenším plemenom oviec na svete. U baránkov sa ich výška pohybuje len od 42 do 49cm, hmotnosť 15 - 22kg a u ovečiek výška od 40 do 45cm a hmotnosť do 12 - 16kg. Miniovečky pochádzajú z francúzskeho ostrova Ouessant v Bretagne, z nehostinného prostredia bez vegetácie, bičovaného vetrom a dažďom. Vďaka tomu sú veľmi nenáročné a odolné. Ostrovania si ich cenili pre ich hustú a kvalitnú vlnu čiernej farby, ktorá bola vtedy veľmi žiadaná, lebo sa nemusela farbiť. Okrem čiernej farby sa vzácne vyskytujú biele, bledohnedé (karamelové) a tmavohnedé ovečky. Baránkovia sú charakteristickí majestátnymi rohmi muflónieho tvaru, ovečky sú naproti tomu bezrohé, alebo majú len výstupky – tzv. „gombíčky”. Ovečka rodí o 150 dní od nakrytia (teda väčšinou na jar) spravidla jedno jahniatko, ktoré pije mlieko asi 6 mesiacov. Dožívajú sa 12 až 15 rokov. Ich povaha je veľmi mierna a priateľská, baránkovia sa pri správnej výchove správajú vzorne. 

Farmaparkárske

Farmaparkárske

Za čo Vás budú ovečky milovať

Zahrkajte krabičkou krmivka a sú VAŠE!!! Naše ovečky netreba naháňať, prídu k Vám s radosťou samé. Obklopia Vás tak, že Vás nenechajú odísť :) S ovečkami sa môžte fotiť, ponoriť si pršteky do ich huňatého kožúška, či ich len pohladkať. 

Farmaparkárske

Čo nerobiť

Ovečky sú zvieratká, ktoré sú náchylné na prehriatie a kolapsy z tepla. Doprajte im teda odpočinok v tieni a nevyháňajte ich odtiaľ. Naše zvieratká sú zvyknuté na návštevníkov a dajú sa pohladkať. Ak ovečka pred Vami uteká, má na to dôvod :) Nesnažte sa ju presviedčať o opaku tým, že ju Vaše dietko začne naháňať po výbehu, tadiaľto cesta k ovečkovskému srdcu nevedie :) Taktiež nekŕmte ovečky iným ako zakúpeným krmivkom. Ide o veľmi maličké zvieratká, ktorým stačí naozaj jeden rožok alebo jabĺčko navyše a je zle. P.S.: Baránkovia sa nikdy-never-ever-v-žiadnom-prípade nechytajú za rohy :) Začnú trkať. A to ich naučiť nechceme, je pravda?

Farmaparkárske

Neodhryzne zo mňa?

Nie neodhryzne. Ovečky patria medzi jedny z najbezpečnejších zvieratiek na farme. Ak bečia, viete si všimnúť, že majú zuby(rezáky) iba na spodnej čeľusti. To znamená, že aj keď by chceli, jednoducho sa im to nepodarí. Odporúčame to však neskúšať a radšej kŕmiť ovečky z vystretej dlane, krmivko si krásne berú jazykom. Prosím nesnažte sa im granulku vopchať ako húske hlbšie do úst (deti do troch rokov sú schopné všeličoho :) , tam sa nachádzajú stoličky, ktoré už sú určené na spracovanie potravy.  

Miniovečka ako domáci miláčik

Vďaka hustej vlne môže miniovečka pobývať celoročne vonku. Stačí jej len dobre vetraný prístrešok s možnosťou voľného výbehu. Na stravu nie je náročná, takisto ako pri iných minizvieratkách platí pravidlo neprekrmovať. Ak rátame na jednu ovečku 300 až 400m2, bohate postačí pastva.

Príkrm senom je nutný iba v prípade snehovej pokrývky, keď si ovečka nevie vyhrabať obživu spod snehu. Ovečky by mali mať prístup k čerstvej vode a k soľnému lizu bez prídavku medi. Je dobré ich odčervovať dvakrát do roka a strihať raz ročne.

Pre koho je miniovečka vhodná

Quessantské ovečky sú vynikajúcimi živými kosačkami do sadov a na neudržiavané pozemky. Trávu nielenže nezničia, ale bude aj pekne zarovnaná a pohnojená. Pokiaľ majú dostatok potravy a soľný liz, nezvyknú ani obkusovať stromy. Stačí im nízke oplotenie. Pozor však na prebytok popadaného ovocia na jeseň. Pri dobre výchove a starostlivosti sú tiché a nesmrdia, preto sú vhodné aj na chov na predmestiach pre potešenie detí. 

Odchov

Miniovečky sa ani podľa zákona nesmú chovať osamote, musia byť minimálne dve, keďže ide o stádové zvieratá. Treba však dodržať zásadu, že ak je v stáde samec, musí mať pri sebe aspoň tri ovečky, inak musí byť kastrovaný, aby sa zabránilo nežiaducemu chovaniu. Pri kúpe hlavne lacnejších ovečiek si dávajte pozor na krížence, berte ovečky iba od solídnych chovateľov alebo s preukazom pôvodu.