close

Miniprasiatka

Krátko o miniprasiatkach

Miniprasiatka boli vyšľachtené v 60-tych rokoch na univerzite v Gottingene na laboratórne účely. Hmotnosť prasiatok začína na 20-25kg a končí na hranici 40-45 kg s výškou do 50 cm. Netreba si ich pomýliť s vietnamskými prasiatkami, ktoré dosahujú hmotnosti až 120kg. Z farebných variant sa vyskytujú prasiatka ružové, čierne, fľakaté (ružová - šedočierna), bodkované (ružová - čierna) a čiernobiele (čierne s bielymi znakmi).

Prasiatka majú veľmi dobre vyvinuté dva zmysly a tými sú čuch a sluch. Cítia potravu hlboko pod zemou, je to dôležité kvôli vyhľadávaniu ich prirodzenej potravy - červíkov, cibuliek, korienkov. Môžu sa tiež pochváliť dobrým sluchom, počujú naozaj výborne, hlavne pokiaľ ide o hrkot kýblika, v ktorom je večera. Naopak zrak je ich slabou stránkou, preto prasiatka nikdy nekŕmime z ruky! Pri jedení sa orientujú totižto takmer výhradne čuchom a naša dlaň môže voňať po krmivku.

Hovorí sa, že sú štvrtým najinteligentnejším zvieratkom na plánete (primát, delfín, veľryba, prasiatko). Proti tomuto tvrdeniu sa nedá protestovať. Vo svojej snahe získať jedlo využívajú tie najprefíkanejšie ťahy, aké by len človeka napadli. Taktiež nie je pravda, že nemajú radi čistotu, naopak, sú jedným z najčistotnejších hospodárskych zvierat. Špinavé zvieratko z nich robia ľudia, ktorí im neposkytujú dostatočný priestor. Nemajú radi ani váľanie v blate, kúpu sa iba vtedy keď je vonku veľmi teplo a chcú sa ochladiť.  

Krátko o miniprasiatkach
Krátko o miniprasiatkach
Krátko o miniprasiatkach

Aktuálne u nás miniprasiatka už nechováme.

Obľúbili sme si i keď o dosť väčšie, ale o to pokojnejšie Meishan prasiatka, ktoré sú viac vhodné k deťom a návštevníkom. A ich mláďatká sú rozkošnejšie ako to najrozkošnejšie miniprasiatko :)

Ak však plánujete kvôli veľkosti zaobstarať miniprasiatko, do rodinky pri dodržiavaní zásad ho môžme iba odporučiť. Prajem teda príjemné čítanie...

Veľkosť

Miniprasiatka sú veľmi robustné a kompaktné zvieratká. Rámec miniprasiatka je obdĺžnikový, to znamená, že sú dlhšie ako vyššie. Majú krátke nožičky, ľahko prehnutý chrbát a mierne previsnuté bruško a rypáčik, ktorý je primerane veľký k telu. Prasiatko rastie až do svojich dvoch až troch rokov, kly u kančekov prerastú čeľusť až na konci obdobia rastu. Dospelé meria v priemere do 35 cm a môže vážiť od 20 až do 40 kg. Samozrejme, nájdu sa menšie aj väčšie prasiatka, iným prípadom je prasiatko prekŕmené s váhou nad 45 kg. I keď sa môže zdať, že prasiatka sú veľmi veľké a ťažké, nie je tomu tak. Pozor pri zaobstarávaní si mikro-miniprasiatka (teacup) - ich dĺžka života často nepresahuje 5 rokov (miniprasiatka sa pri zachovaní všetkých zásad zdravého života - to sa týka fyzického aj duševného zdravia, dožívajú v priemere asi 15 rokov)!!! Taktiež je na Slovensku alebo v Česku nezohnateľné kvôli zákazu dovozu ošípaných.

Prasiatko v byte nezaberie viacej miesta ako je jedno miesto na sedenie, čo je celkom zvládnuteľné aj pri cestovaní. V porovnaní s o polovicu ľahším psom je to oveľa menej, už len keď si uvedomíme, že pes je vyšší a kvôli chvostu oveľa dlhší. Takisto rád tým chvostom máva a zhadzuje veci z konferenčného stolíka =) Na druhej strane, prasiatka nie sú tak pohyblivé ako mačky alebo psy. Problémy bývajú hlavne s prekonávaním schodov a iných vyvýšených miest, napríklad pri nastupovaní do auta. Kvôli kopýtkam namiesto mäkkých vankúšikov sa im šmýka dlažba, preto po nej musia chodiť opatrnejšie.

Strava

Čo áno: ovocie (okrem avokáda), zelenina (okrem cibule a zelených častí zemiakov), pastvina tzv. zelené, seno, lesné plody a orechy (šípky, žalude, gaštany, ...), červíčky, chrobáčiky, korienky - všetko čo si prasiatko samo vyryje, chudé mäsko, mliečne výrobky (nie mlieko)

Čo nie: kalorická strava, prekrmovať prasiatko, nechať prasiatko hladovať, nechať prasiatko čo i len na pol dňa bez vody

Opatrne s: kuchynský odpad neidentifikovateľného pôvodu chuti, farby a zápachu tzv. pomyje, obilie, granule pre psy a mačky, zemiaky, rajčiny, oriešky

Odmeny: nepreháňať, kúsky syra, granule, hrozienko, nesolený popcorn bez príchute, tvrdý na kosť vysušený neplesnivý chlieb a pečivo

Jedovaté a škodlivé rastliny: cibuľa, avokádo, kakao a čokoláda, zemiaky (zelené časti a výhonky), baza čierna, difenbachia, aloe, narcis, konvalinka, tabak, monstera, vianočná ruža, ricín, oleander, tis, anjelské trúby, ľuľok, rododendron

Inteligencia

O tom, že sú prasiatka inteligentné zvieratká sa popísalo už veľa. Vedia veľmi dobre manipulovať svojho pánička a využívajú každú situáciu. Žiadna bránka nie je dostatočne zabezpečená, pokiaľ nie je zamknutá. Dostať sa do chladničky je otázkou pár sekúnd. Prasiatka využívajú jednak inštinkty, intuíciu, ale majú aj veľmi dobrú pamäť. Preto nie je vhodné prasiatka príliš tvrdo trestať alebo im znepríjemňovať určité činnosti (očkovanie, trimovanie kopýtok atď by mali byť vždy sprevádzané príjemným zážitkom - odmena). Prasiatko necíti morálne, nevie rozlíšiť, čo je zlé alebo dobré, tu je priestor pre nás, aby sme im to ukázali. Dôležité je nezabúdať na dôslednosť, pretože prasiatko si vždy vyberie z dvoch možností to, čo vyhovuje jemu. Takisto platí, že ak dáte prasiatku prst, zoberie si ruku. Ich inteligencia nás nadchýna každý deň. S prasiatkom sa dá vďaka tomu vytvárať hodnotný a zaujímavý vzťah.

Zvedavosť

Zvedavosť prasiatok je ich druhou najvýraznejšou črtou. Miniprasiatka vedia tráviť hodiny a hodiny skúmaním okolia s rypáčikom na zemi. Ich hlavnou motiváciou je samozrejme jedlo. Vďaka nemu sa veľmi ľahko cvičia a udržiavajú pozornosť pri výcviku.

Spoločenskosť

V prirodzenom prostredí sa divé svinky vždy zdržujú pokope. Stádo im dodáva pocit bezpečia a istoty, takisto medzi prasiatkami vznikajú hlboké sociálne väzby. Podobný vzťah sa pokúšajú vytvoriť si s ľuďmi, ak im to nie je dopriate, chýba im spoločnosť. Tento pocit vyúsťuje do nudy a nič nie je horšie ako znudené prasiatko. Preto, ak má prasiatko ostávať doma samé, mal by sa mu zadovážiť už od začiatku spoločník (tiež prasiatko), aby bolo spokojné. Nestojí to o moc veľa práce, či je jedno alebo či sú dve. A za ten dobrý pocit, keď sa jedno prasiatko pritúli na to druhé to stojí. Miniprasiatka zbožňujú túlenie. Ak je im to dopriate, radi obývajú spolu s majiteľom jeho posteľ. Prasiatka sú taktiež veľmi hierarchicky založené. Preto sa párikujú buď samička samička alebo samček samička, nikdy nie dvaja samčekovia. Svoju nadvládu sa prasiatko snaží demonštrovať aj pred človekom, vtedy sa majiteľ za žiadnu cenu nesmie vzdať pozície "vedúceho kanca", inak by to najskorej dopadlo veľmi zle =)

Je pre Vás miniprasiatko vhodným zvieratkom?

Zadovážte si prasiatko ak:

ste alergickí na srsť psov alebo mačiek

chcete čistotné zvieratko bez zápachu

chcete doma inteligentného, komunikatívneho tvora

Vám vadí štekanie

chcete dlhožijúce zvieratko

chcete byť originálni

chcete mať menšie výdaje za veterinára

chcete mať menšie výdaje za stravu zvieratka

Určite si nekupujte prasiatko ak:

sa s ním budete hanbiť vyjsť na ulicu

s tým nebudú súhlasiť ktokoľvek z vašej rodiny, poprípade susedia

nie ste dostatočne dôslední a autoritatívni

ak nemáte na neho dostatok času

ak bývate v dome, kde bude musieť prekonávať veľa schodov (bytovka bez výťahu)

hľadáte rozkošné malinké zvieratko

ste netrpezliví

vadia Vám ich zvukové prejavy a klopýtanie kopýtok

máte nadovšetko radi svoje kvetinky

Zvážte kúpu ak:

by malo prasiatko ostávať samé doma

nemáte k dispozícii vonkajší výbeh alebo neplánujete chodiť na prechádzky

máte domáce zvieratká, ktorým by prasiatko vadilo

máte nevyspytateľné alebo veľmi malé deti