close

Lama Alpaka

Lama alpaka Tobi a Andy

Tiež sa čudujete čo sme za čudá-judá? Dlhé tenké krky, tenučké nožičky, veľké očiská a huňatá srsť – to môžeme byť jedine lamy alpaky. Našou domovinou je Južná Amerika, hlavne jej hornaté časti. Lamy alpaky sú najmenším druhom lám, naše príbuzné, lamy krotké sú i trikrát také. Keď sme pri tých príbuzných, viete o tom, že máme v rodine ťavy? Áno, lamy alpaky sú zároveň najmenšími ťavami, aj keď nemáme hrb. A aby ste sa nečudovali, prečo sa nachádzame tu na Minifarme, sme hospodárskymi zvieratkami. Ľudia nás chovajú pre našu výnimočne hebkú vlnu, najkvalitnejšiu na svete. Nech sa páči, ošahajte si a uvidíte sami. Mimo toho sme veľmi inteligentné zvieratá, veď nám to aj srší z očí. Všimli ste si tie mihalnice? Že by ste také chceli? Okrem toho všetko riešime s eleganciou, ešte aj chodenie na WC. To si vyberieme jedno sympatické miestečko a chodíme na veky vekov už len tam. Dokonca si lamy-budúce mamičky vedia korigovať a posúvať čas pôrodu tak, aby im to vyšlo na slnečné počasie. Navyše sme veľmi nenáročné zvieratká, zjeme málo, nebývame chorí a sme tak nenápadne tichí. Dokonalosť sama o sebe. Alebo žeby.... Počuli ste už o tom, že lamy pľujú? To je taká zábavná vec. My sa vlastne medzi sebou tak hádame a hádku vyhrá ten, kto zasiahne súpera. Akurát nepľujeme sliny, ale fujha zvratky, takže to nenormálne smrdí. Na ľudí by sme si nedovolili, radšej nám však nestojte v línii paľby, keď si riešime otázku hierarchie v stáde. A taktiež veru nemusíme, keď nás niekto naháňa alebo chytá za zadok. Na to sme extrémne háklivé a reflexívne vykopávame nohou, takže buď to nerobte, alebo nám nestojte priamo na rane. Našťastie máme na nohách iba mäkké vankúšiky, takže aj zásah prežijete bez úhony.

Naše Lamy

Naše Lamy

Tobi

Zdravím vospolok, volám sa Tobi. To meno som dostal kvôli bielemu písmenku T, ktoré mám na čele, takže si to iste ľahko zapamätáte. Narodil som sa v Brne v Lamacentre Hády a som vlastne ešte len tínedžer. Frajerku nemám, spoločnosť mi robí brat Andy (nie, nie je to baba, aj keď má dlhé vlnité vlasy). K môjmu háru, som alpaka v type huacaya, to znamená, že mám účes typu ovčí afro výbuch. Zaborte si pršteky a nebudete chcieť už v živote hladkať nič iné.

Naše Lamy

Andy

Moje meno je Andy a som o niečo mladší a o niečo slušnejší brat drzáňa Tobiho. Ten sa stále chváli, že má luxusnú vlnu, v tomto ho však ešte dokážem tromfnúť. Som alpaka typu suri. Suri alpaky majú splývavú vlnu, ktorá vyzerá ako keby som si zrovna rozplietol vrkôčiky. Mäkká ako kašmír, hladká ako hodváb, to je ona. Aby ste mali predstavu, 100 gramov mojej vlny by po spracovaní stálo 20 eur (!!!), Tobiho „len“ okolo 15 eur. Je to preto, lebo sme extrémne zriedkavým zjavom, môžeme sa narodiť aj rodičom typu huacaya, aj rodičom typu suri, ale nestáva sa to často. Jediné, čo ma jeduje, že sa mi do lokničiek stále dostáva seno a vetvičky.